Ekologiczne zabawki – w jaki sposób wpływają na zdrowie Twojego dziecka i czy rzeczywiście są tak ważne?

Ekologia i ochrona środowiska naturalnego są obecnie tematem numer jeden w Europie Zachodniej. Nie dziwi zatem fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej produktów określanych jako eko, a więc korzystnych dla zdrowia i nieszkodliwych dla środowiska. Czy zawsze jednak produkty opatrzone specjalnymi etykietami są przyjazne środowisku? A jak sprawa wygląda z kreatywnymi zabawkami ekologicznymi ?

Badania wskazują, że oprócz neutralności środowiskowej, zabawki ekologiczne mają również realny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci.

 Wysoki procent zabawek może zawierać toksyczne substancje.

Do tak szokujących wniosków, w 2017 roku, doszli badacze z IPEN – Międzynarodowej Sieci na rzecz Eliminacji Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych wraz z czeską organizacją ekologiczną o nazwie  Arnika.[1]

Badacze dogłębnie przeanalizowali skład zabawek dostępnych w sklepach w ponad 26 krajach. Wyniki były zaskakujące. Aż 90 procent przebadanych produktów posiadało toksyczne substancje chemiczne, takie jak ftalany. Nie ulega niczyjej wątpliwości, że nasze dzieci nie powinny mieć z nimi kontaktu.

Długotrwały kontakt dziecka z substancjami toksycznymi może doprowadzić do zaburzenia pracy układu nerwowego, co z kolei doprowadza do niekorzystnego wpływu na rozwój zdolności intelektualnych oraz pamięci..

W jaki zatem sposób wybierać zabawki?

Przed zakupem zabawek dla dzieci sprawdź:

  • Opakowanie wybranych produktów powinno posiadać odpowiednie oznaczenia
    i atesty. Przed zakupem dokładnie sprawdź, czy zabawki gwarantują bezpieczny skład (np. PZH, ASTM, CE lub IMiDz).
  • Bezpieczne zabawki są produkowane zgodnie z ekologicznymi certyfikatami.
  • Bezpieczny materiał to kauczuk, papier lub drewno.

Jakich substancji w zabawkach unikać?

  • Bisfenole,
  • Ftalany i polichlorek winylu, a także szkodliwy ołów lub kadm,
  • Formaldehyd – substancja wykorzystywana do pigmentacji tkanin, takich jak ubranka dla lalek.

Ekologiczne zabawki – nowy trend, który pozwala na zdrowy rozwój naszych dzieci. 

Ekologiczne zabawki są najczęściej wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, wełna, len czy bawełna. Są odpowiednio zaprojektowane i dostosowane do wieku dziecka, tak by w dobry sposób wspierać jego rozwój. Przykładem może być Piramidka Sensoryczna marki Mushie.

Dodatkowy atut takich zabawek to fantastyczny, prosty design, a także minimalistyczne formy, stonowane kolory oraz piękne wykończenie detali. Polecamy uwadze zestaw do zabawy Gentrim oraz maskotkę Freddy the tooth Fairy Green marki Bloomingville Mini.

Odpowiednio dobrane zabawki to ważny element prawidłowego rozwoju dziecka.

Zabawki pozwalają spędzać czas radośnie, bezpiecznie, ale też rozwijają wyobraźnię i stymulują do prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Zabawki ekologiczne są bezpieczne dla Twojego dziecka, a ponadto są biodegradowalne – nie zalęgną na kolejnym wysypisku śmieci.

Warto również podkreślić, że zabawki z naturalnych materiałów, takich jak drewno, można z radością przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką Milusińscy w naszym sklepie. Znajdziecie tam szereg naturalnych i ciekawych zabawek oraz dodatków dla dzieci. Włożyliśmy ogrom wysiłku, by strefa dziecięca w sklepie Ptasie Piórko zawierała pozycje kreatywne, pobudzające ciekawość poznawania świata, zadawania pytań, uczące logicznego myślenia oraz zachęcające do podejmowania nowych wyzwań.

https://ptasiepiorko.pl/product-category/milusinscy/

[1] https://ipen.org/sites/default/files/documents/toxic_toy_report_2017_update_v1_5-en.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Add to cart